W poniedziałek 9 czerwca Sylwia Modlińska z organu doradczego przeprowadziła wywiad z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno Michałem Iwanem, wiceprzewodniczącym Jankiem Ciechomskim oraz z członkiem organu doradczego Miłoszem Gibasem.

Sylwia: Czym jest Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno?

Janek Ciechomski: Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno jest łącznikiem pomiędzy młodzieżą a dorosłą radą. Jesteśmy reprezentacją młodzieży w Piasecznie.

Sylwia: Ile sesji odbyło się dotychczas?

Michał Iwan: 18 i jedna nadzwyczajna

Sylwia: Kiedy są wybory do nowej kadencji? Ile trwa kadencja?

Janek Ciechomski: Kadencja trwa 2 lata. Wybory odbędą się we wrześniu. Konkretnego terminu jeszcze nie znamy.

Sylwia: Czy z każdej szkoły jest jeden radny? Jeśli nie to ile?

Michał Iwan: Nowa ordynacja wyborcza zawarta w statucie określa ile może być radnych z każdej szkoły. Jest to zależne od ilości uczniów i od tego czy jest to gimnazjum czy szkoła średnia.

Sylwia: Czy uczeń opuszczający szkołę piaseczyńską i będący radnym nadal może nim być?

Michał Iwan: Nowy statut na to zezwala. Wcześniej nie było takiej możliwości. Teraz jeżeli ktoś dostanie mandat, czyli zaufanie swoich uczniów, to ma 2 lata kadencji, w której może się wykazać.

Sylwia: Jakie cechy powinien posiadać przewodniczący? Czy to trudna rola?

Michał Iwan: Tak, to trudna rola ale też bardzo rozwijająca i ciekawa. Przewodniczący powinien być liderem. Powinien mieć dużo cierpliwości – to podstawa działania. Musi być też wizjonerem, który oprócz tego że jest siewcą i daje swoje pomysły, również pilnuje żeby inni mogli je zrealizować.

Sylwia: Jaka jest rola wiceprzewodniczącego?

Janek Ciechomski: Wiceprzewodniczący jest prawą ręką przewodniczącego. Powinien być przykładem dla wszystkich radnych. Jeżeli jakiś radny czegoś nie zrobi, to zazwyczaj osobą, która to nadrabia jest wiceprzewodniczący.

Sylwia: Jaka jest rola organu doradczego?

Miłosz Gibas: Organ doradczy to grupa ludzi, która wspiera Młodzieżową Radę we wszystkich działaniach. Jest dużo roboty, często radni nie są wstanie zrobić wszystkiego.

Sylwia: Po co i przez kogo organizowane są szkolenia?

Janek Ciechomski: Szkolenia są organizowane przez różne fundacje i organizacje pozarządowe, jak i również przez nas samych. Jedziemy na nie, żeby poznać nowych ludzi, którzy działają tak samo jak my.  Aby zdobyć doświadczenie. Uczymy się również takich rzeczy jak np. Jak zorganizować debatę.

Sylwia: Jak wygląda współpraca z Eco Choice, Wspólne Razem, Civis Polonus?

Janek Ciechomski: Eco Choice udostępnia nam swoją siedzibę, w której możemy prowadzić ciekawe spotkania w fajnym, typowo młodzieżowym klimacie. Organizujemy też z nimi różne happeningi. Ze Wspólne Razem stworzyliśmy akcje takie jak „Nauczyciel z Klasą”. A dzięki fundacji Civis Polonus mamy szkolenia, wprowadzające nas w dobre i skuteczne działanie.

Sylwia: Gdzie można dowiedzieć się o działaniach Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno?

Miłosz Gibas: Jesteśmy bardzo aktywni w mediach. Wszystkie działania na temat Młodzieżowej Rady i organu znajdują się na naszej stronie internetowej. Znajdziecie nas również na facebooku na stronie Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno oraz na Instagramie,  gdzie znajdują się nasze zdjęcia.

Sylwia: Jakimi projektami może pochwalić się Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno?

Miłosz Gibas: Wszystkie projekty, które zostały zorganizowane są opisane na stronie Młodzieżowej Rady. W tym roku naszym największym sukcesem jest debata młodych. Była to próba stworzenia dialogu ze społeczeństwem. Chcieliśmy żeby społeczność miała swój głos, a młodzież mogła sama zdecydować na jakie inwestycje przeznaczyć budżet.  Dobrym projektem był „Nauczyciel z Klasą”, czyli odznaczenia dla najlepszych nauczycieli w naszej gminie. Organizowaliśmy też imprezy na rynku w Piasecznie, takie jak „Dzień Europy”.

Sylwia: Jakie są najbliższe wydarzenia organizowane przez Młodzieżową Radę Gminy Piaseczno?

Miłosz Gibas: Obecnie zakończyła się druga kadencja Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno. Mamy jednak w planach akcję, która odbędzie się w wakacje. Jest to piaseczyńskie kino plenerowe, czyli seanse na świeżym powietrzu w centrum Piaseczna.

Sylwia: Jaki jest największy sukces Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno?

Michał Iwan: To, że istnieje. Nie możemy mówić w kategoriach; które działanie miało jaki sukces, bo to jest bardzo subiektywne. Dla jednych coś było większym sukcesem, a dla drugich było to coś innego. To jest kwestia tego, że istniejemy i że staliśmy się pomostem między młodymi a osobami dorosłymi. Spełniamy prośby młodych i cieszymy się, że są chętni do zmian.

Sylwia: Jak widzisz przyszłość Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno?

Michał Iwan: Przyszłość leży w rękach młodych ludzi i to od nich zależy jak później będzie wyglądała Młodzieżowa Rada Gminy. Od września rusza nowa kadencja, więc to ona będzie decydowała o tym w jaki sposób chce reprezentować młodzież ze swoich szkół. Dostali odpowiednie narzędzia i podstawę. Mają też wyrobione kontakty pomiędzy szkołami, organizacjami pozarządowymi i osobami, które działają w Piasecznie. To od nich zależy jak to wykorzystają i w jaki sposób będą działać.