W kwietniu 2010 roku swoją pierwszą sesję odbyła Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno. Organ został powołany w wyniku wielu dyskusji i kompromisów. Wreszcie młodzi ludzie zaczęli posiadać swoją reprezentację w strukturach władzy samorządowej. Co więcej – mogli w nich zasiadać i decydować o swojej rzeczywistości.

Z okazji pięciolecia funkcjonowania Młodzieżowej Rady w Piasecznie, III jej kadencja zorganizowała jubileuszową sesję. W spotkaniu uczestniczyli byli i obecni radni, przedstawiciele władz samorządowych( m.in. burmistrz Zdzisław Lis i przewodniczący Rady Powiatu Daniel Putkiewicz ), a także wszystkie osoby oraz organizacje, z którymi „jubilatka” podjęła współpracę.
Na wstępie wszystkich zgromadzonych przywitał przewodniczący Miłosz Gibas. Następnie przekazał głos dwóm radnym – wiceprzewodniczącej Aleksandrze Łabędzkiej i rzecznikowi Piotrowi Nowakowi, którzy przedstawili prezentację dotyczącą największych sukcesów młodzieżowej rady. Wśród nich znalazły się debaty przed wyborami samorządowymi, szkolenie YourTurn, spotkania z samorządami uczniowskimi, konkurs Nauczyciel z Klasą, czy Maraton Pisania Listów Amnesty International. Wspomniano również o budżecie młodych, dzięki któremu powstał Street Workout Park i kino plenerowe, rozszerzono sieć Wi-Fi oraz zostanie zadaszony skate park. Poinformowano , że w tym roku również odbędzie się podobne przedsięwzięcie.
Następnie wystąpili dwaj radni – Jan Ciechomski i Tomasz Niezgoda, których zadaniem było poinformowanie o ogólnopolskiej działalności MRGP. Powiedzieli o licznych wyjazdach, odbytych szkoleń oraz członkostwie w różnych organizacjach ( m.in. Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych). W tym punkcie programu nie zabrakło wielu przyjemnych wspomnień i żartów związanych z wieloma spotkaniami i wizytami.
Po oddaniu głosu przez radnych, poproszono niektórych gości o wystąpienie. Przemawiali : burmistrz – Zdzisław Lis, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i opiekun MRG – Michał Rosa, przewodniczący Rady Miejskiej, który powoływał „młodą radę” – Michał Szweycer, poprzedni przewodniczący Młodzieżowej Rady – Michał Iwan, obecny przewodniczący – Miłosz Gibas, Ewa Lubianiec z fundacji „Pomóż Dorosnąć” oraz Karolina Wysocka – szkoleniowiec i trenerka rady. Goście opowiedzieli o swoich doświadczeniach z radą oraz wspomnieli o celach, które można by jej postawić.
Na koniec spotkania zapalono pięć świeczek, na pięciu tortach. Każdy z nich symbolizował jeden rok działalności „jubilatki”. Goście mieli okazję poznać się i porozmawiać.

 

ZDJĘCIA Z SESJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

Piotr Nowak