image

Maraton Pisania Listów Amnesty International – wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

 

W Piasecznie akcja odbędzie się  13 grudnia do LO w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 17 i w godzinach 10:00-20:00. 

 

Rezultaty są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

 

 Więcej szczegółów znajdziesz poniżej!

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOK’U

Już niedługo mieszkańcy Piaseczna będą mogli pomóc „więźniom sumienia” i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International i Młodzieżową Radę Gminy Piaseczno!

Sylwetki bohaterów, którym w tym roku zamierzamy pomóc, znajdziecie TUTAJ

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku  odbędzie się już po raz szesnasty – tym razem 13 grudnia. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 549 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W Piasecznie będziemy pisać w LO Chyliczkowska, Chyliczkowska 17, Piaseczno. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 10:00.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

To już trzecia edycja akcji organizowanej w Piasecznie. W zeszłym roku mieszkańcy napisali aż 166 listów!

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.