piasecznoherbSzanowni Państwo,

Wyobraźmy sobie miejsce – gdzieś w sercu Polski, gdzie młodzi obywatele bezpośrednio decydują o tym, co chcą zmienić w swojej okolicy. Takie miejsce istnieje, nazywa się Piaseczno i właśnie tutaj młodzi, we współpracy z władzami samorządowymi, debatują o swojej okolicy.

Projekt Budżet Młodych został stworzony przez Młodzieżową Radę Gminy Piaseczno. Zapoczątkowany został przez drugą kadencję rady, kierowaną przez Michała Iwana, w 2013 roku. Wówczas wybranymi projektami były: budowa Street Workout Park – siłowni na świeżym powietrzu (zrealizowane w 2014 roku), Wakacyjne Kino Plenerowe (organizowane cyklicznie od 2014 roku), rozbudowa i ułatwienie w dostępie do strefy publicznego Wi-Fi (zrealizowane w 2014 roku) oraz budowa zadaszenia Skate Parku (projekt w budżecie gminy na rok 2016).

13 października 2015 roku odbyła się druga debata w sprawie Budżetu Młodych, kierowana przez trzecią kadencję rady, pod moim przewodnictwem. W niniejszym materiale pragnę zaprezentować Państwu projekty, które młodzież Piaseczna wybrała podczas debaty.

Miłosz Gibas – przewodniczący III kadencji MRGP w latach 2014-2015

Dawno, dawno temu… no może nie aż tak dawno, bo dokładnie 29 października 2013 roku, Młodzieżowa Rada pojechała na szkolenie do Wilgi. Przez cały weekend zgłębialiśmy tajniki działalności Młodzieżowych Rad, pobieraliśmy nauki od dwójki wybitnych trenerów (wtedy jeszcze pracowali w fundacji Civis Polonus) Karoliny Wysockiej i Kuby Radzewicza.

Od początku naszym założeniem było to, żeby Piaseczno było wyjątkowym miejscem, gdzie „młodzi” i „starsi” mogą razem nie tylko uczyć podstawy demokracji i świadomości obywatelskiej, ale też uczynić Piaseczno pięknym i żywym miastem. To właśnie podczas tego szkolenia zrodziła się idea oraz wstępny plan Budżetu Młodych. Miałem to szczęście i zaszczyt być wtedy wiceprzewodniczącym MRG i z całym zespołem aktywnych młodych ludzi pracować nad czymś tak wspaniałym jak partycypacja młodzieży.

Z mojego punktu widzenia Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno nie byłaby tym czym jest teraz, gdyby nie idea, i późniejsza realizacja Budżetu Młodych. Właśnie to działanie pokazało „starszym”, że Młodzi razem zmieniają rzeczywistość, że warto nam zaufać. A nam samym dało wielką motywację i pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł. Na sam koniec chcę podziękować wszystkim, z którymi tworzyłem to wielkie wydarzenie, ale szczególnie Michałowi Iwanowi i Miłoszowi Gibasowi. To właśnie z tymi dwoma dżentelmenami stworzyliśmy przestrzeń gdzie młodzi mogą decydować o „losach” Piaseczna. Dziękuję!!!


Jan Ciechomski – przewodniczący IV kadencji MRGP

Krok pierwszy – ankiety w szkołach

Na początku wybraliśmy się do większości gimnazjów i szkół średnich gminy Piaseczno i przeprowadziliśmy ankiety, pytając młodych obywateli o to, co chcieliby zmienić, ulepszyć lub stworzyć w Piasecznie. Dostaliśmy tysiące propozycji. Poznaliśmy wiele potrzeb młodzieży.

 Krok drugi – opracowanie projektów

Po otrzymaniu kilku tysięcy pomysłów musieliśmy odrzucić te nierealne, a realne skonsultowaliśmy z pracownikami urzędu. Wspólnie opracowaliśmy projekty, które w następnej kolejności stały się tematem dyskusji podczas debaty w sprawie Budżetu Młodych.

IMG_8079

Ostatni krok – DEBATA

Debata w sprawie Budżetu Młodych to kluczowe wydarzenie całego projektu. Reprezentanci wszystkich gimnazjów oraz szkół średnich gminy Piaseczno spotykali się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, po czym podzieleni na grupy po kolei dyskutowali o każdym z projektów.

Po długiej debacie, spośród dziewiętnastu propozycji, wybrano siedem, z których, jak wierzymy, już za kilka miesięcy, najwyżej lat, będziemy mogli wspólnie korzystać.

 Wybranych projektów:

7

Wybrane Projekty


 

1) Centrum Młodzieżoweszczegóły

2) Ścieżki rowerowe w Piasecznieszczegóły

3) Toalety publiczne w Piasecznieszczegóły

4) Oświetlenie Górek Szymonaszczegóły

5) Budowa hali sportowej w Złotokłosieszczegóły

6) Ścianka do street artu w Józefosławiuszczegóły

7) Wniosek o budowę chodnika przy ul. Bobrowieckiej w Kamionce/Bobrowcu


 

220 000 PLN

 

Tyle do tej pory gmina zadeklarowała się przeznaczyć na projekty Budżetu Młodych 2015

 

Uwzględniamy również projekt zadaszenia skateparku, wybrany podczas Budżetu Młodych 2013, który wpisany został do budżetu gminy po deklaracji burmistrza Zdzisława Lisa podczas tegorocznej debaty.

Zdjęcia z debaty w sprawie Budżetu Młodych 2015:

tutaj