sejm2_0

Czy w centrum miasta my i inni młodzi mamy gdzie spędzać czas po szkole? Czy są w naszej okolicy miejsca, w których nikt nie spaceruje? Czy bycie rowerzystą i rowerzystką w naszej miejscowości lub wsi jest przyjemne i bezpieczne? – takie i inne pytania zadadzą sobie tegoroczni uczestnicy i uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży.

1 czerwca 2015 roku odbędzie się kolejna, XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Co to jest SDiM? Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się od 1994 r. co roku 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Posiedzenie odbywa się w gmachu Sejmu RP i kończy się ogłoszeniem wypracowanej  uchwały SDiM. Sejm Dzieci i Młodzieży to jednak nie tylko posiedzenie, ale przede wszystkim projekt edukacyjny.

Jak to działa? Żeby wziąć udział w SDiM należy stworzyć dwuosobowy zespół oraz wykonać zadanie rekrutacyjne, a następnie zamieścić relację z jego wykonania na platformę internetową SDiM.

Jakie zadanie mamy wykonać? Temat tegorocznego zadania brzmi: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Zadanie polega na przeprowadzeniu badania wybranego miejsca w Waszej przestrzeni lokalnej oraz zaproponowaniu zmian i działań wynikających z uzyskanych wyników. Uczestnictwo w rekrutacji ułatwi Wam Przewodnik uczestnika i uczestniczki dostępny pod tym linkiem: http://www.ceo.org.pl/pl/sejmmlodziezy/news/przewodnik-uczestnika-i-uczestniczki-xxi-sdim.

Kto może się zgłosić? Do projektu mogą zgłosić się dwuosobowe zespoły uczniów i uczennic wszystkich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Członkowie zespołów muszą być uczniami i uczennicami tej samej szkoły.

Do kiedy? Rejestracja zespołów na platformie internetowej www.sdim.ceo.org.pl trwa od 20 lutego do 7 kwietnia 2015 r. Czas na wykonanie zadania macie także do 7 kwietnia 2015 r.

Na podstawie Waszych relacji zostanie wyłonionych 460 osób, które wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 roku w gmachu Sejmu w Warszawie.

SDiM jest projektem edukacyjnym, którego siłą są jego uczestnicy. Co roku kilkaset młodych, pełnych pasji, energii i pomysłów ludzi z całej Polski pokazuje, że ich wspólnym celem jest aktywne działanie oraz zmiana otaczającego ich świata” – jak informuje Przewodnik uczestnika i uczestniczki XXI SDiM.

Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy już są aktywni społecznie, jak i tych, którzy są zainteresowani działaniem w swoim środowisku. Chcemy, aby Wasze doświadczenia w działalności w szkołach i lokalnej społeczności stały się podstawą do dyskusji podczas spotkania komisji problemowych, warsztatów oraz posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Organizatorem XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do udziału!

Informacji udziela: Urszula Cyrynger, (22) 825 05 50 wew. 103, e-mail: sejm.mlodziezy@ceo.org.pl

Przydatne linki:

Sejm Dzieci i Młodzieży nauczył mnie przede wszystkim odwagi. Zawsze gdzieś działałam, ale nigdy się nie <wychylałam>. Sejm okazał się oknem, przez które jednak warto wyjrzeć i pomachać do świata.”

Magda, XVIII SDiM

Uczestnicząc w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, przekonałam się, że w życiu wszystko jest możliwe, nawet zasiadanie w ławach poselskich… Projekt ten sprawił, że stałam się bardziej przedsiębiorcza i kreatywna. Młodzieżowe obrady oraz spotkanie komisji zawsze wspominam z nostalgią.”

Magda, XVIII SDiM

W czasie trwania zadania rekrutacyjnego, jak i komisji sejmowej oraz obrad Sejmu nauczyłam się tego, że ciężka praca i wysiłek owocują i przynoszą efekty, a porażka nie jest końcem świata, ale czymś w rodzaju motywacji. Nauczyłam się tego, aby nigdy się nie poddawać.”

Sabina, XIX SDiM

SDiM bardzo mnie otworzył i nakręcił do działania. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, z którymi kontakt utrzymuję do dziś!”

Ola, XIX SDiM

Wiele osób zapytanych o wrażenia z SDiM szybko odpowie: wielka sala, znani politycy, dobra kolacja. Dla mnie Sejm Dzieci i Młodzieży to przede wszystkim sprawdzian umiejętności organizacyjnych oraz duże wyzwanie dla młodego człowieka postawione już podczas rekrutacji.“

Mateusz, XX SDiM

SDiM pozwolił mi na lepsze poznanie mojego otoczenia, nauczył sprawnej pracy w zespole i organizacji, a także dostarczył morze inspiracji do działania.”

Antonina, XVII SDiM