I nadszedł już koniec II kadencji młodej rady.

Nasza ostatnia sesja to głównie podsumowania i podziękowania za współpracę. I cieszymy się, bo przez 2 lata byliśmy pomostem pomiędzy młodymi ludźmi a gminą. Ogrom działań, tych małych i dużych, udanych i nie udanych to ogromna lekcja życia którą mieliśmy okazje doświadczyć.  To koniec kadencji, lecz nie koniec naszych działań. Chcemy by młodzi w Piasecznie mieli w przyszłości możliwość aktywnego działania i wsparcia ze strony osób które rządzą w Piasecznie.

Już na początku nowego roku szkolnego odbędą się wybory do nowej kadencji Młodzieżowej Rady. I mamy nadzieje że przez ten okres pojawią się osoby które będą się chciały aktywnie spełniać, pomagając innym:)

A poniżej sprawozdanie z naszych działań.

Protokół z pracy Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno w okresie 05.2012-05.2014

Na pierwszej sesji Młodzieżowej Rady Gminy (dnia 21.05.2012r.) odbyły się wybory prezydium. Przewodniczącym wybrano Radnego Michała Iwana, a wiceprzewodniczącymi zostali Radny Mateusz Lenard i Radna Dominika Sobiegraj (jej funkcje przejęła później Radna Olga Rybińska). Sekretarzem został Radny Paweł Bernatowicz. Radni Maksymilian Barcik, Marta Tokaj oraz Olga Rybińska zostali członkami Komisji Rewizyjnej. Wobec wymiany większości składu Radny
w październiku 2013 doszło do zmian w prezydium. Radnych Mateusza Lenarda i Olgę Rybińską zastąpili Radni Basia Smus i Jan Ciechomski, zaś nowym sekretarzem został Radny Paweł Rajewski.

  • Zorganizowaliśmy konsultacje z piaseczyńską młodzieżą, by wyłonić projekty, które zdaniem młodych ludzi powinny zostać zrealizowane w ramach budżetu społecznego. Proces ten był wieloetapowy. Najpierw pozbieraliśmy w szkołach wszystkie propozycje. Następnie wybraliśmy dwadzieścia, które były możliwe do zrealizowania. Spośród nich młodzież wybrała dziesięć pomysłów, które później zostały omówione na specjalnej debacie z udziałem ponad setki młodych ludzi. W ten sposób wyłoniliśmy cztery zwycięskie projekty: kino plenerowe, paintball, rozszerzenie strefy wi-fi, street workaout.

  • Wspólnie z portalem Wspólne Razem, fundacją Dialog Edukacja Kultura zorganizowaliśmy dwie edycje konkursu „Nauczyciel z Klasą”, w którym uczniowie 4 szkół ponadgimnazjalnych (oraz 9 szkoł gimnazjalnych w 2 edycji) z gminy Piaseczno wybrali nauczycieli, którzy potrafią inspirować i poświęcają się swojej pracy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, frekwencja w szkołach wyniosła w 2013 63,3 {e87d4bce262c41f3c594136fe180c81ad5486024f94ef557d36c90eff4181a58}, a w 2014 66,7{e87d4bce262c41f3c594136fe180c81ad5486024f94ef557d36c90eff4181a58}.

  • Zebraliśmy ponad 2000 podpisów pod petycją o rewitalizacje parku miejskiego w Piasecznie. A także wspólnie z portalem Wspólne Razem doprowadziliśmy do debaty na temat jego przyszłości. Obecnie trwają prace nad ustawieniem Street Workout na terenie parku.

  • Podjęliśmy współprace z fundacjami: Civis Polonus, Eco Choice; portalem Wspólne Razem; stowarzyszeniem Kondycja; a także Radą Oświatową. Jesteśmy również członkiem w zesple stałym ds. Młodzieżowych Rad przy Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych.

  • Założyliśmy fanpage na portalu społecznościowym Facebook, który do tej pory polubiło 1565 osób z czego ponad 75{e87d4bce262c41f3c594136fe180c81ad5486024f94ef557d36c90eff4181a58} to młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

  • Zebraliśmy ponad 1100 podpisów pod petycją w sprawie budowy świateł w miejscu potrącenia Patrycji Jeleń. Petycja została złożona do gminny Góra Kalwaria, w niedługim czasie powstały światła.

  • Specjalna komisja przygotowała projekt nowego statu i ordynacji wyborczej dla Rady, który pozwoli przyszłym kadencjom działać sprawniej. Projekt został następnie przyjęty przez Radę Miasta i Gminy w Piasecznie i tym samym stał obowiązujący.

  • W ramach współpracy z Amnesty International zorganizowaliśmy maraton pisania listów, który corocznie odbywa się na całym świecie i ma na celu zmuszenie reżimów do zwolnienia z więzień osób represjonowanych za swe poglądy.

  • Nasze delegacje brały udział w lokalnych obchodach najważniejszych świąt państwowych.

  • Współorganizowaliśmy happening „Polska dla Wszystkich”.

  • Współorganizowaliśmy wolontariat dla takich akcji jak Bieg z Olimpijczykami, Piaseczyńska Piątka czy Demolka Eco Choice.

  • W dniu Wszystkich Świętych uczestniczyliśmy w kweście na odnowę zabytkowych pomników na starym cmentarzu w Piasecznie.

  • Wspólnie z portalem Wspólne Razem doprowadziliśmy do debaty na temat przyszłości piaseczyńskiej koszykówki.

  • Wśród uczniów piaseczyńskich szkół przeprowadziliśmy ankietę dotycząca zdrowego odżywiania się.

  • Spotykaliśmy się z innymi młodzieżowymi radami z regionu i całej Polski, co pozwoliło nam na wymianę doświadczeń.

  • Reprezentanci MRG uczestniczyli w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących wpływu młodych.

  • Dwukrotnie spotkaliśmy się z przedstawicielami Samorządów Uczniowskich piaseczyńskich szkół. Ostatnio przeprowadziliśmy szkolenie z działania SU z ekspertami.

  • W połowie kadencji przeprowadziliśmy wybory uzupełniające, które wyłoniły nowych radnych, który zastąpili odchodzących.

  • W maju 2014, pod adresem www.mrg.piaseczno.eu uruchomiliśmy stronę internetową Rady, dzięki której każdy może znaleźć informacje o naszej działalności.

  • Współorganizowaliśmy obchody Dnia Europy w Piasecznie.

  • We wrześniu 2014 odbyliśmy dwudniowe szkolenie prowadzone przez fundację Civis Polonus.

  • Wspólnie z portalem Wspólne Razem zbieraliśmy podpisy pod petycją w sprawie drogi nr 79.